Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Autotransformator - co oznacza to pojęcie?
![Autotransformator - co oznacza to pojęcie? Autotransformator - co oznacza to pojęcie?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-215061-autotransformator-co-oznacza-to-pojecie.jpg)
Autotransformator jest specyficznym rodzajem transformatora, w którym jedno uzwojenie jest stosowane jako pierwotne i wtórne. Mają one jedną, wspólną końcówkę. Na ogół uzwojenie jest nawijane na rdzeń toroidalny. Element taki jest stosowany jako źródło przemiennego napięcia, które reguluje się w sposób ciągły. Dowiedz się, czym dokładnie jest autotransformator i gdzie jest stosowany!
Co to jest autotransformator?
Autotransformator to wyjątkowa odmiana transformatora. Jest on wyposażony tylko w jedno uzwojenie, które spełnia funkcję pierwotnego i wtórnego.
Do produkcji autotransformatorów wykorzystuje się mniej komponentów, co sprawia, że są one mniejsze. Takie urządzenia są ponadto prostsze od tradycyjnych elementów tego typu. W efekcie ich transport i montaż są łatwiejsze. Jednocześnie są niezwykle wydajne i tańsze. Cechują się wyższą sprawnością w warunkach niskich przekładni.
Na rynku znajduje się wiele rodzajów autotransformatorów. Dzięki temu możliwe jest regulowanie napięcia, zgodnie z potrzebami. Wśród najpopularniejszych warto wymienić transformatory:
ze stałą przekładnią,
autotransformatory wieloodczepowe
modele regulacyjne.
Swobodnie można dopasować rodzaj autotransformatora do własnych potrzeb. Zwykle urządzenia mają metalową, solidną obudowę, która gwarantuje ich długą żywotność oraz wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki niej są one również łatwe w składowaniu.
Najczęstsze zastosowania autotransformatorów
Autotransformatory są na ogół wykorzystywane w laboratoriach, energetyce i przemyśle, Są popularne w sieciach o różnych poziomach napięć. Jak wskazują specjaliści firmy ELTII, stosuje się je do zasilania urządzeń o napięciu nominalnym mniejszym od napięcia występującego w sieci. Doskonale sprawdzają się w regulowaniu mocy oświetlenia, urządzeń grzewczych i prędkości pracy silników elektrycznych.
Od lat cieszą się dużą popularnością w warsztatach, gdzie są stosowane je jako źródła zasilania. Dzięki nim możliwe jest dopasowanie napięcia dla urządzeń, które zostały zaprojektowane do innej sieci zasilającej. Dzięki temu można korzystać z produktów elektroniki konsumpcyjnej w różnych miejscach nie świecie. Są one spotykane w sprzęcie audio, gdzie pełnią rolę wyjściowych transformatorów sygnałowych wzmacniaczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana