Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka i rodzaje przetwornic częstotliwości
Przetwornica częstotliwości jest montowana w zakładach przemysłowych. Może być niezbędna do regulowania pracy silników, dlatego ważne jest, aby to urządzenie zostało dobrane rozsądnie. Na rynku można znaleźć kilka rodzajów, a każdy z nich ma inne zalety. W szczególnych przypadkach właściciel zakładu może zdecydować się na przetwornice na zamówienie.
Dlaczego stosuje się przetwornice częstotliwości?
Przetwornica składa się z trzech podstawowych podzespołów. Jest to prostownik, układ pośredni oraz układ końcowy, które znajdują się w urządzeniu w takiej kolejności. Dzięki nim możliwe jest kontrolowanie prędkości obrotowej silników elektrycznych. Ta właściwość sprawia, że zamontowanie w zakładzie przetwornicy częstotliwości zapewnia:
większą kontrolę nad procesami produkcji,
oszczędność w zakresie zużycia energii,
lepsze gospodarowanie energią,
zabezpieczenie silnika przed wysoką temperaturą,
łatwe sterowanie pracą silnika.
Te urządzenia skutecznie zastępują styczniki, ułatwiając tym samym pracę przy silnikach.
Jakie są rodzaje przetwornic częstotliwości?
Przetwornice częstotliwości można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Są to:
przetwornice skalarne,
przetwornice wektorowe,
przetwornice dedykowane, które współpracują z określonym rodzajem maszyny.
Drugie rozwiązanie jest często określane jako lepsze, ponieważ pozwala dokładniej kontrolować prędkość obrotową silników. Przetwornice skalarne pracują na podstawie częstotliwości, ale ich zakup jest znacznie mniejszym kosztem, podobnie jak ich instalacja. Ich przewagą jest także możliwość podłączenia kilku modułów do jednego systemu, podczas kiedy rozwiązanie wektorowe może obsługiwać jeden naraz. Rodzaj przetwornicy częstotliwości, na jaki powinien zdecydować się właściciel zakładu, zależy od linii produkcyjnej i jej potrzeb. Firmy takie jak Enel – Dystrybucja Sp. z o.o. projektują systemy zarządzania w taki sposób, żeby maksymalnie wykorzystać energię i nie doprowadzić do przerw w pracy maszyn. Skupiają się na mocy systemów, obciążeniu silników oraz dynamice układu. Dzięki temu mogą przygotować projekt, który najlepiej zaspokoi potrzeby klienta. W większości przypadków na linii produkcyjnej lepiej sprawdzą się przetwornice wektorowe, natomiast ich skalarne odpowiedniki są idealne do mniejszych zakładów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana