Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym charakteryzują się filtry HEPA do oczyszczacza powietrza?
Świeże i czyste powietrze to skarb i wspólne dobro, o które należy dbać. Zwiększająca się świadomość ekologiczna daje pozytywne rezultaty, nie na wszystko jednak mamy wpływ. Wciąż są miasta, nad którymi unosi się smog i spaliny samochodowe. Jakby tego było mało, niełatwo mają też alergicy z powodu pyłków roślin oraz alergizującego kurzu. Czy da się coś z tym zrobić?
W ostatnich latach oczyszczacze powietrza stały się w pewnym sensie antidotum na niekorzystne dla zdrowia, zanieczyszczone powietrze, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich. Z drugiej strony skutecznie pomagają zwalczać wiele czynników alergizujących, co poprawia jakość życia.
Urządzenie składa się z wentylatora i filtrów. Jeśli jest solidnie wykonane, to przez długi czas pozwala cieszyć się czystym powietrzem. Aktualnie na rynku jest duży dostęp do wysokiej klasy oczyszczaczy. W definicję najlepszego oczyszczacza powietrza, który znajdziesz także w sklepie Air Clinic, wpisuje się urządzenie wykonane z trwałych elementów pobierających powietrze z otoczenia. Następnie jest ono przepuszczane przez specjalne filtry i po oddzieleniu zanieczyszczeń ponownie wpuszczane w obieg.
Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są oczyszczacze HEPA (High Efficiency Particulate Air), czyli warianty wyposażone w wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza, który eliminuje zanieczyszczenia stałe takie jak:
pyły zawieszone, w tym szkodliwy dla zdrowia smog,
pyłki roślin, pleśń, roztocza,
kurz oraz sierść,
niektóre bakterie, grzyby i wirusy.
Filtr HEPA składa się z materiału filtracyjnego powstałego z tworzywa sztucznego – najczęściej z włókna szklanego. Wytworzony materiał formuje się na kształt harmonijki, dzięki czemu powierzchnia filtracji jest duża przy niewielkim z kolei oporze powietrza. Odpowiedni materiał filtrów oraz ich konstrukcja umożliwia oczyszczanie powietrza w trzech fazach: dyfuzja molekularna, zaczepienie oraz osadzanie bezwładnościowe.
Filtry HEPA należy oczywiście regularnie zmieniać, jak tłumaczy pracownik sklepu Air Clinic: Opcjonalnie powinno się je wymieniać przynajmniej raz do roku, jednak ich eksploatacja zależy od częstotliwości używania. Większość nowoczesnych oczyszczaczy wyposażonych jest w specjalną aplikację, która informuje o stanie zużycia filtra, co z pewnością wpływa na łatwość użytkowania urządzenia.
W przypadku braku aplikacji warto zaznajomić się z instrukcją obsługi, w której powinny być podane informacje na temat tego, jak rozpoznać stan zużycia filtrów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana