Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak prawidłowo eksploatować transformator?

Odbiorcy energii elektrycznej mogą z niej swobodnie korzystać dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych urządzeń. Wśród nich najistotniejszą rolę odgrywa transformator. Ten element sieci elektroenergetycznej w znacznym stopniu odpowiada za prawidłową pracę sprzętu zasilanego prądem. Chcesz poznać więcej informacji na temat mechanizmu działania transformatorów oraz reguł ich właściwej eksploatacji? Zapraszamy do lektury artykułu.
Transformator – co to takiego?
Pod pojęciem transformatora zazwyczaj rozumie się specjalną maszynę elektryczną służącą do zmiany napięcia przemiennego. Urządzenie to przekształca wejściową wartość napięcia elektrycznego na żądaną wartość wyjściową dzięki stosowaniu reguł indukcji do przenoszenia energii elektrycznej prądu przemiennego pomiędzy różnymi obwodami. Specjaliści z firm realizujących przeglądy transformatorów i rozdzielni elektrycznych wskazują, że omawiany sprzęt jako część stacji transformatorowych pełni funkcję łącznika między dostawcą a odbiorcami prądu.
W skład transformatorów wchodzą:
uzwojenie pierwotne – odbierające napięcie o określonej wartości;
uzwojenie wtórne – oddające napięcie o przekształconej wartości;
rdzeń magnetyczny – element, na którym znajdują się nawinięte uzwojenia.
Do przekazywania energii między uzwojeniami służy pole magnetyczne. Zmiana napięcia w transformatorze może odbywać się w dwóch kierunkach: z niższego na wyższe oraz z wyższego na niższe. Pobrana przez uzwojenie pierwotne moc musi mieć identyczną wartość w porównaniu z mocą oddaną.
Co trzeba wiedzieć o eksploatacji transformatorów?
Transformatory używane bez wyłączania napięcia tak w stacjach ze stałą obsługą, jak i bez niej muszą być poddawane okresowym przeglądom technicznym. W tym pierwszym przypadku zaleca się czynić to raz na zmianę, a w drugim co najmniej raz w roku. Pracownicy firm naprawiających rozdzielnie elektryczne, takich jak EL-TECH SERWIS, zwracają przy tym uwagę na różne czynniki. Wśród nich można wymienić:
szczelność transformatora;
równomierność obciążenia faz urządzenia;
stan połączeń szynowych i izolatorów przepustowych.
Urządzenia z wyłączaniem spod napięcia podlegają czynnościom kontrolnym raz na pięć lat. Sprawdza się przy tym stan uziemień i uszczelek. W razie konieczności przeprowadza się prace konserwacyjne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana