Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przebiega montaż instalacji ochrony katodowej?
Ochrona katodowa to, mówiąc najprościej, zabezpieczenie konstrukcji lub jej części przed pojawianiem się i niekorzystnym wpływem korozji. Jest to elektrochemiczna metoda ochrony metalu. Zewnętrzna konstrukcja – anoda jest dołączana do chronionej powierzchni, która staje się katodą. Technikę tę wykorzystuje się w przypadku wszelkich elementów zanurzonych w wodzie lub gruncie.
Jak działa ochrona katodowa konstrukcji metalowych?
Na konstrukcjach metalowych znajdujących się w gruncie lub pod wodą zachodzą procesy prowadzące do korozji. Aby zapobiegać jej niszczycielskiemu działaniu, stosuje się ochronę katodową, która zmniejsza prawdopodobieństwo zachodzenia procesów utleniających. Jak dochodzi do zabezpieczenia konstrukcji przed korozją? Poprzez montaż instalacji ochrony katodowej wymusza się stały przepływ ładunków elektrycznych między nią a gruntem. Dzięki temu możliwe jest powstanie tak zwanej polaryzacji katodowej. Zjawisko to zapobiega pojawianiu się rdzy na metalowych elementach.
Ochronę katodową wykorzystuje się do zabezpieczania:
rurociągów,
zbiorników podziemnych,
stalowych elementów oczyszczalni ścieków,
konstrukcji hydrotechnicznych i wielu innych.
To jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania korozji.
Jak przebiega montaż instalacji ochrony katodowej?
Jak już wspomniano we wstępie, po podłączeniu wszystkich elementów instalacji ochrony katodowej trzeba osiągnąć stały przepływ ładunków elektrycznych między nią a gruntem. Zjawisko to prowadzi do polaryzacji katodowej, która z kolei zapobiega pojawianiu się korozji. Zanim jednak osiągnie się taki efekt, konieczny jest montaż wszystkich elementów potrzebnych do właściwego działania instalacji. W jej skład wchodzą między innymi:
linie napowietrzne i kablowe,
słupki pomiarowe,
panele i obudowy,
elektrody pomiarowe i symulacyjne,
stacje drenażu.
Wśród zalet ochrony katodowej pracownicy firmy Endcorr wymieniają przede wszystkim wysoką skuteczność. W dzisiejszych czasach można zaplanować nawet czas takiego zabezpieczenia. Ponadto metoda ta daje praktycznie natychmiastowe efekty i jest odporna na czynniki mechaniczne. To właśnie na anodzie dochodzi do reakcji utleniania, dzięki czemu konstrukcje metalowe oraz ich poszczególne elementy są przed tym zjawiskiem chronione.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana