Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przebiega montaż paneli fotowoltaicznych?
Panele fotowoltaiczne to rozwiązanie, które zyskało wielką popularność za sprawą dopłat rządowych znacząco przyspieszających czas, w jakim inwestycja ma szanse się zwrócić i zacząć przynosić wymierne zyski. Zaletą korzystania z fotowoltaiki jest też fakt, że ich montaż, choć musi być przeprowadzony fachowo, to nie trwa zbyt długo i nie jest uciążliwy dla przyszłych użytkowników, podobnie jak sama obecność ogniw zakładanych najczęściej na dachach.
Dlaczego warto zamontować panele fotowoltaiczne?
Energia elektryczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania większości wykorzystywanych dziś urządzeń od pompy pozwalającej na czerpanie wody z własnej studni głębinowej po oświetlenie czy sprzęty AGD. Jest ona jednocześnie stosunkowo droga z uwagi na wytwarzanie jej w kosztownych procesach technologicznych związanych ze spalaniem węgla lub gazu, a trendy widoczne na rynkach surowcowych nie skłaniają w tej kwestii do optymizmu. Wciąż rosnące ceny prądu sprawiają, że dla wielu osób korzystną alternatywą będzie uniezależnienie się od dostawcy energii i montaż instalacji fotowoltaicznej. W Ostrowie Wielkopolskim usługi tego rodzaju świadczy firma Solaris z Łęki Opatowskiej. Kompletny system fotowoltaiki składa się z kilku podstawowych elementów. Kluczowe znaczenie mają ogniwa, jednak do ich działania potrzebny będzie również falownik, zamieniający uzyskiwany prąd stały na zmienny, a także okablowanie.
Przeczytaj również: Dlaczego na Śląsku instalacje fotowoltaiczne są tak popularne?
Jak wykonuje się instalację PV?
Montaż fotowoltaiki wymaga dostosowania mocy instalacji do potrzeb energetycznych danego budynku, a także znalezienia miejsca o właściwym poziomie nasłonecznienia. Ogniwa są zwykle umieszczane na konstrukcji wsporczej zakładanej na dachu. Jest ona mocowana do więźby dachowej w sposób uzależniony od rodzaju zastosowanego pokrycia. Gdy dach jest kryty blachą, używa się śrub długogwintowych ze specjalnym uszczelnieniem, przy dachówkach korzysta się z uchwytów przykręcanych do krokwi i wyprowadzanych między dachówkami, a na pokryciach bitumicznych stosowane są płytki montażowe z uszczelkami. Do uchwytów przykręca się szyny montażowe oraz niezbędny osprzęt – optymalizatory, złącza i okablowanie, które musi dochodzić do miejsca zamontowania inwertera oraz łączyć się z rozdzielnicą budynku i licznikiem dwukierunkowym. Do szyn przykręcane są odpowiednimi obejmami kolejne panele PV, które scala się łącznikami oraz podłącza się do kabli.
Przeczytaj również: Czy montaż fotowoltaiki nadal się opłaca?
Firmą specjalizującą się w doborze i montażu paneli fotowoltaicznych jest Solaris z Łęki Opatowskiej. Zajmuje się ona także kolektorami słonecznymi, pompami ciepła do c.w.u., jak również elektrycznymi matami grzewczymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana