Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak sprawdzać stan przewodów uziemiających i wyrównawczych?
Prawo budowlane rygorystycznie nakazuje regularną kontrolę instalacji elektrycznej. Ma ona na celu zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz osób, a także zagwarantowanie poprawnego funkcjonowania systemów elektrycznych. Dowiedz się, kto ma prawo wykonywać pomiary elektryczne i w jaki sposób sprawdza się stan przewodów uziemiających i wyrównawczych.
Czym jest uziemienie i jakie jest jego znacznie?
Aby zrozumieć, czym jest uziemienie, należ zapoznać się z pojęciem napięcia dotykowego. Jest to napięcie rażenia, występujące przy zetknięciu z urządzaniem pod napięciem elektrycznym. Różnica potencjałów elektrycznych, jaka powstaje przy zetknięciu dwóch punktów instalacji, może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Poziom tego zagrożenia zależy od sposobu uziemienia urządzenia. W odbiornikach nieuziemionych wartość napięcia dotykowego będzie zbliżona do napięcia roboczego urządzenia.
Rola ochronnych przewodów wyrównawczych
Za pomocą przewodów wyrównawczych realizowane są połączenia wyrównawcze główne i miejscowe. Jak można się dowiedzieć, odwiedzając stronę internetową działającego na Śląsku wykonawcy instalacji elektrycznych WI-KO-MA z Rybnika, przewody wyrównawcze umożliwiają wyrównanie potencjałów, co zmniejsza wartość napięcia dotykowego i minimalizuje zagrożenie związane z porażeniem prądem. Przewodami wyrównawczymi łączy się szynę główną wyrównawczą z przewodem ochronnym zasilania budynku, z częściami przewodzącymi urządzeń i stałymi elementami metalowymi budynku.
Czym są pomiary ochronne instalacji elektrycznej i kto je wykonuje?
Celem pomiarów ochronnych jest kontrola stanu technicznego instalacji elektrycznej obiektu. Gwarantują one niezawodność funkcjonowania systemów elektrycznych, zapewniają bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz chronią użytkowników i osoby postronne przed porażeniami. Pomiary ochronne muszą być, zgodnie z Prawem budowlanym, zlecane przez zarządców i właścicieli budynków przynajmniej co pięć lat. Pomiary elektryczne mogą być prowadzone jedynie przez upoważnione i kompetentne firmy. Wykonują one tak jak wspomniana wcześniej firma WI-KO-MA profesjonalne pomiary ochronne rezystancji izolacji, przewodów uziemiających i wyrównawczych, pomiary impedancji prądu zwarcia i napięcia dotykowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana