Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zapewnić prąd na budowie przed przyłączeniem budynku do sieci energetycznej?
Na każdym placu budowy musi być zapewniony prąd elektryczny. Bez niego uruchomienie wielu narzędzi i maszyn budowlanych będzie wykluczone. Obecnie istnieje kilka rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę. Każde z nich ma swoje zalety i wady, będące czynnikami przesądzającymi o możliwości ich stosowania w danych warunkach. Dowiedz się, co możesz zrobić!
Tymczasowe przyłącze z sieci energetycznej
Bardzo często na placu budowy montowane są przyłącza tymczasowe. Dzięki temu można w bezpieczny i nieprzerwany sposób korzystać z zasilania. Jest to jednak rozwiązanie, które wiąże się z wieloma formalnościami i znacznymi kosztami. Ich dopełnienie może potrwać około 12 miesięcy, dlatego trzeba zadbać o to przed rozpoczęciem inwestycji. Tak dostarczany prąd jest rozliczany według specjalnej taryfy, którą dostawca ustala na czas trwania prac budowlanych. Energię dostarczać może lokalny dostawca energii bądź firma, która ma koncesję na obrót energią elektryczną. Tymczasowe przyłącze, jak wskazują specjaliści firmy Grawel, na działce montuje się tymczasową rozdzielnię elektryczną, zwykle na słupie energetycznym. Od niej doprowadza się przewód wprost na miejsce budowy. Koszt tego rozwiązania jest uzależniony od danych warunków sieciowych. Co ważne, można z niego korzystać maksymalnie przez rok. Po tym czasie można je przekształcić w stałe przyłącze energetyczne. Wymaga to dopełnienia pewnych formalności, m.in. potwierdzenia częściowego lub całkowitego zakończenie budowy.
Agregat prądotwórczy na budowie
Równie popularnym sposobem na zasilanie jest wynajem agregatu prądotwórczego. To urządzenie ma wiele zalet:
jest przenośne,
można z niego korzystać w dowolnym czasie,
dostarcza energię elektryczną również w przypadku problemów z siecią, np. przerw w dostawach,
jest niezależne od zakładów energetycznych,
nie wymaga przeprowadzenia wielu formalności,
można z niego korzystać również wtedy, gdy nie ma możliwości podłączenia działki do sieci lub czas oczekiwania na takie przyłącze przedłuża się,
zapewnia oszczędność pieniędzy.
Wynajem agregatu to szybki i łatwy sposób na zapewnienie sobie prądu tam, gdzie nie wykonano jeszcze przyłącza stałego. Koszt jest w tym przypadku uzależniony przede wszystkim od ilości zużytego paliwa i rodzaju urządzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana