Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zaplanować rozmieszczenie gniazdek w domu?
Gniazda elektryczne muszą być rozmieszczone w taki sposób, żeby ułatwiać domownikom korzystanie z prądu. Często zdarza się, że brakuje ich w kluczowych miejscach w pomieszczeniach, przez co powstaje konieczność podłączania sporej ilości przedłużaczy. Ich lokację trzeba zaplanować jeszcze w czasie budowy lub remontu generalnego. Później znacznie trudniej będzie zmienić rozłożenie instalacji.
Podstawowe zasady przy planowaniu rozmieszczenia gniazdek elektrycznych
Gniazdka elektryczne są potrzebne, ale nie można zamontować ich zbyt wiele, bo ilość podłączonych do nich urządzeń może przeciążyć sieć. Rozmieszczając je, trzeba pamiętać o:
zachowaniu około 2 metrów odstępu pomiędzy nimi,
umieszczeniu ich około 20 centymetrów nad podłogą,
uzależnieniu ilości gniazdek od sprzętu, jaki ma być podłączony w konkretnym pomieszczeniu oraz jego mocy.
Ilość zamontowanych gniazdek elektrycznych powinna być uzależniona od wydajności instalacji oraz zapotrzebowania budynku. Zbyt duża ilość może być kłopotliwa, dlatego zawsze należy dokładnie przemyśleć, ile urządzeń planuje się do nich podłączyć. Ewentualne braki można nadrobić przedłużaczem.
Jak rozmieścić gniazdka w kuchni i łazience?
W pomieszczeniach takich jak sypialnia dorosłych czy salon gniazdka montuje się bez większych ograniczeń. W kuchni oraz łazience należy przestrzegać trochę innych zasad, głównie ze względu na bezpieczeństwo. W obu wnętrzach gniazdka są narażone na większą wilgoć, a nawet bezpośrednie zalanie. Dlatego przeważnie montuje się je na większej wysokości, najczęściej ok. metra nad podłogą. Przewody elektryczne muszą zostać poprowadzone nad rurami wodociągowymi, co oznacza, że same gniazdka powinny być rozmieszczone wysoko. Często są także schowane w meblach oraz dobrze zabezpieczone w taki sposób, żeby woda nie zachlapała ich przypadkowo.
Montaż gniazd elektrycznych może być także problematyczny w tych pomieszczeniach, do których dostęp mają dzieci. Firmy takie jak Elektrotek Sp. z o. o. oferują różne modele tych elementów oraz zabezpieczenia, które chronią je przed uszkodzeniami. Planując ich rozmieszczenie w pokoju dziecięcym, trzeba pamiętać o:
zamontowaniu gniazdek poza zasięgiem pociech, najlepiej za ciężkimi meblami,
wybraniu gniazdek z wbudowanymi osłonkami, których zdjęcie będzie stanowić problem dla najmłodszych.
Rodzice powinni zadbać także o edukację swojego dziecka i wytłumaczenie mu zasad zachowania się przy gniazdkach elektrycznych. Tylko w ten sposób można skutecznie ochronić je przed wypadkami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana