Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jaki napęd wybrać do bramy garażowej uchylnej?
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie elektrycznych bram garażowych uchylnych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla właścicieli garażów oraz osób planujących budowę tego typu obiektów. Trzeba mieć jednak świadomość, że komfort stosowania wspomnianych bram zależy przede wszystkim od wyboru odpowiedniego napędu. Sprawdź, która z dostępnych na rynku opcji sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.
Mechanizm działania bramy garażowej uchylnej
Brama garażowa uchylna często nazywana jest bramą płytową. Tego typu modele najczęściej składają się ze:
skrzydeł,
ościeżnicy,
poziomych prowadnic.
Skrzydła bramy uchylnej zwykle produkowane są z drewna albo ocynkowanej blachy. Montuje się je ościeżnicy złożonej ze stalowych profili połączonych ze sobą w odpowiedni sposób. Prowadnice natomiast przytwierdza się do stropu garażu.
Wyposażone w odpowiedni napęd oferowany przez takie firmy, jak RAPI, bramy uchylne działają w bardzo prosty sposób. Po uruchomieniu mechanizmu skrzydło drzwi przesuwa się na specjalnych rolkach najpierw w przód, a następnie w górę za pomocą prowadnic sufitowych. Po otwarciu bramy jej skrzydło pozostaje pod dachem obiektu aż do momentu jego ponownego zamknięcia. Skrzydła otwierają się bardzo łatwo. Zwykle można to uczynić przy użyciu jednej ręki. Nie trzeba też obawiać się ich samoczynnego opadnięcia na skutek np. drgań podłoża spowodowanych przejeżdżaniem samochodem po nim.
Jak wybrać najlepszy napęd do bramy garażowej uchylnej?
Wybierając odpowiedni napęd do bramy garażowej uchylnej, zwraca się uwagę głównie na parametry poszczególnych konstrukcji, zwłaszcza na ich kształt oraz ciężar. Istotnym czynnikiem jest też niewątpliwie siłą ciągnięcia i pchania. W przypadku mniejszych bram wykonanych z lekkich materiałów (np. drewna albo aluminium) znakomitym rozwiązaniem okazują się zazwyczaj już siłowniki o mocy 400 N. Z kolei do większych skrzydeł trzeba zastosować nawet kilkukrotnie mocniejsze napędy do bram uchylnych.
Przy podejmowaniu decyzji zakupowej warto zwrócić uwagę również na prędkość przesuwu. W większości produktów standardowa wartość tego parametru zostaje ustawiona na poziomie 10 m/s. Niekiedy można jednak ją uregulować w inny sposób, wybierając mniejszą lub większą prędkość przesuwu skrzydeł.
Warto też mieć świadomość, że napęd do bramy uchylnej zasilany jest za pomocą energii elektrycznej. Decydując się na montaż takiej konstrukcji, najpierw trzeba zadbać o doprowadzenie do danego miejsca właściwie dobranych przewodów zasilających.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana