Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są podstawowe rodzaje Internetu?
Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że każdy z nas surfuje w tym samym Internecie, w rzeczywistości wyróżniamy kilka jego rodzajów. Różnią się one względem siebie parametrami, zasięgiem, sposobem instalacji łącza czy limitem przesyłu danych. W tym artykule postaramy się przybliżyć czytelnikowi podstawowe rodzaje Internetu, przedstawić ich podział, sposób funkcjonowania oraz najbardziej znaczące różnice między nimi.
Internet zmienia się wraz ze światem
Dziejąca się na naszych oczach rewolucja Internetowa sprawia, że rzeczywistość nas otaczająca galopuje w zatrważającym tempie. Wymiana informacji za pośrednictwem sieci przyspieszyła wiele procesów, które jeszcze niedawno dało się załatwić jedynie twarzą w twarz. Internet stał się na tyle popularny, że wielu z nas postrzega go jako podstawowe źródło wszelkich danych na temat świata. Warto zatem widzieć, z jakimi jego rodzajami mamy do czynienia na co dzień. A jest ich co najmniej kilka.
W dalszej części tekstu przedstawimy najbardziej podstawowe rodzaje Internetu. Zaprezentujemy ich wady i zalety oraz charakterystykę. Wiedza ta na pewno przyda się każdemu, kto jest w trakcie przeprowadzki lub planuje podłączenie do sieci w nowym mieszkaniu.
Internet kablowy
Choć wciąż jest to najbardziej popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o biura i mieszkania w Polsce, technologia ta ma pewne wady. Oprócz swojej niewątpliwej stabilności posiada mankament w postaci grubości przewodów. Jeśli poszukujesz niezawodnego Internetu, możesz śmiało zdecydować się na to rozwiązanie. Jego cena powinna być trochę niższa niż światłowodu.
Światłowód
Technologią, w której kierunku rozwijać się będzie w przyszłości świat dostawców Internetu, jest światłowód. Cienkie, stabilne i połączenie oferuje najwyższą prędkość Internetu. Jest to zarazem najdroższe rozwiązanie, które może nie być możliwe w niektórych lokalizacjach. Jeśli zdecydujesz się na światłowód, upewnij się najpierw, czy twój lokal jest w stanie obsłużyć ten rodzaj Internetu.
Internet przez telefon
Archaiczne i rzadko stosowany sposób dostawy Internetu. Połączenie wymagało kabla telekomunikacyjnego podpiętego zarówno do modemu, jak i gniazdka. Niewygodne i oferujące niską przepustowość, szybko odeszło do lamusa. W tej chwili bardzo rzadko zdarza się, by trzeba było korzystać z tej opcji dostawy Internetu.
Internet mobilny
Internet mobilny, dostarczany do naszych smartfonów i tabletów, to obecnie najbardziej popularny wybór na całym świecie. Dziś, każdy z nas posiada telefon oferujący dostęp do sieci. Internet 5G i LTE stały się podstawowym źródłem Internetu. Warunkiem korzystania z niego jest oczywiście przebywanie w zasięgu usługi operatora.
Internet radiowy i satelitarny
Oryginalny format dostarczania sygnału internetowego. Podstawą przesyłania informacje jest tutaj transmisja z odbiornika do odbiornika. Jak łatwo się domyślić system ten może być kapryśny i nie oferuje zbyt dużej przepustowości. Maksymalna prędkość Internetu w tym przypadku nie przekracza 10 Mb/s.
O wiele ciekawszą alternatywą dla Internetu radiowego jest przesył satelitarny. Najnowocześniejsze rozwiązania w tej branży wydają się być pieśnią przyszłości. Prym w tym rodzaju dostaw wiedzie amerykańska firma Starlink, należąca do kontrowersyjnego miliardera Elona Muska. Stworzone w ten sposób łącze nie należy do tanich i może być podatne na warunki pogodowe. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla miejsc, w których niemożliwe jest przyłączenie stacjonarne, jak np. wsie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana