Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy instalacja elektryczna wymaga modernizacji?
Zdecydowana większość urządzeń wykorzystywanych na co dzień, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i rolnictwie, usługach czy przemyśle wymaga podłączenia do sieci dystrybuującej energię elektryczną lub czerpie zasilanie ze wbudowanych akumulatorów, które okresowo muszą być doładowywane. W budynkach oraz wszelkiego typu maszynach lub używanych sprzętach musi się więc znaleźć odpowiednia do parametrów potrzebnego prądu instalacja.
Co warto wiedzieć o instalacjach elektrycznych?
Zadaniem instalacji elektrycznych montowanych w budynkach, maszynach, pojazdach lub urządzeniach RTV i AGD jest dostarczanie potrzebnego w danej sytuacji zasilania. Są one projektowane tak, by radzić sobie z występującym w konkretnej sytuacji obciążeniem i dostarczać prąd o wymaganym napięciu i natężeniu. Warto pamiętać, że z czasem przewody i złącza, a także inne elementy osprzętu ulegają zużyciu. Jednym z poważniejszych problemów jest tu utlenianie, które występuje zwłaszcza w przypadku stosowanych dawniej żył aluminiowych. Równie groźne okazuje się jednak niszczenie izolacji, która z czasem traci swą elastyczność lub pęka czy ulega skruszeniu wskutek procesów starzenia. Może to powodować zwarcia i grozić porażeniem. Kłopotliwa okazuje się też podatność na działanie wysokich temperatur – przy obciążeniu żył nieadekwatnym do ich średnicy może dojść do tak znacznej emisji ciepła, że izolacja ulegnie stopieniu. Sposobem na radzenie sobie z pogarszającym się stanem infrastruktury jest modernizacja instalacji elektrycznych. W Rudzie Śląskiej zajmuje się nią firma AR-RAF. Weryfikację stopnia zużycia okablowania można przeprowadzić stosunkowo łatwo, dokonując podstawowych pomiarów elektrycznych.
Przeczytaj również: Jak wygląda fachowy montaż instalacji elektrycznych?
Na czym polega modernizacja instalacji elektrycznej?
Modernizacja instalacji to dopasowanie jej do zmieniających się potrzeb oraz zastąpienie uszkodzonych i zużytych elementów nowymi, które spełniają dziś obowiązujące normy. Na ogół oznacza to zmianę okablowania, a często także zastosowanie przewodów z żyłami o większej średnicy i z lepszą izolacją. Wymienia się też oprzyrządowanie w tym m.in. zamontowane zabezpieczenia. Firmą specjalizującą się w takich działaniach jest AR-RAF z Rudy Śląskiej, zajmująca się także pomiarami, rozprowadzaniem okablowania czy prefabrykacją rozdzielnic.
Przeczytaj również: Elektryk - usługi
Przeczytaj również: Jakie błędny są najczęściej popełniane podczas instalacji sieci elektrycznych?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana