Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Lutownica. Poznaj podstawowe rodzaje i ich przeznaczenie
Lutownica to jedno z podstawowych narzędzi każdego majsterkowicza. Jest ono szczególnie przydatne, jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z naprawą bądź montażem elektroniki. Dzięki dobrze dobranemu urządzeniu, zagwarantujesz sobie spory komfort pracy. Jakie są podstawowe rodzaje lutownic? Czym kierować się przy ich wyborze? Na te i wiele innych pytań poznasz odpowiedź dzięki lekturze tego tekstu.
Czym jest lutownica?
Lutowanie to sposób łączenia metali dzięki zastosowaniu spoiwa o niższej temperaturze topnienia niż łączonych substancji. Spoiwem lutowniczym, które powszechnie określa się „cyną”, w rzeczywistości jest mieszanka substancji. Prócz wspomnianej cyny, która stanowi 60% lutowia, znajdziemy tam jeszcze ołów, a czasami śladowe ilości srebra lub miedzi. Dzięki zastosowaniu takiej kombinacji pierwiastków, osiągamy idealne warunki do łączenia np. dwóch metalowych płytek w jedną. By do tego doszło, konieczne jest posiadanie lutownicy.
Jakie są rodzaje lutownic?
Na rynku znajdziemy kilka rodzajów lutownic. Różnią się one ze względu na wykorzystywaną technologię. Oto najbardziej podstawowe z nich:
Lutownica grzałkowa — nazywana również lutownicą oporową. W tym rodzaju urządzeń metalowy (najczęściej wykonany z miedzi lub jej stopów) grot rozgrzewany jest za pomocą elektrycznej grzałki. Lutownica grzałkowa należy do najprostszych. Nie oferuje możliwości sterowania temperaturą, zasilana jest wprost z sieci. Lutownicę grzałkowe to rozwiązanie polecane dla nowicjuszy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki. Nie ważą one za dużo, są stosunkowo tanie i umożliwiają wygodną pracę.
Lutownica kolbowa — odmiana lutownicy grzałkowej, która charakteryzuje się większym grotem wykonanym z dużego kawałka metalu. Dzięki temu umożliwia lutowanie większych elementów. W lutownicach kolbowych, końcówki można wymieniać w zależności od potrzeb.
Lutownica transformatorowa — integralną częścią tego urządzenia jest transformator, który odpowiada za nagrzewanie się grotu. Dzięki dużemu natężeniu prądu, urządzenie szybko się nagrzewa i jest gotowe do działania zaledwie w kilka sekund. Jest to najbardziej popularny typ lutownic. Najlepiej sprawdza się do lutowania grubych kabli, dużych powierzchni, miejsc, w których nie jest potrzebna precyzja działania, a spora moc. Do ich wad należy zaliczyć: brak dokładnej regulacji temperatury, często dużą wagę oraz silne pole elektromagnetyczne, które może okazać się niewygodne w niektórych przypadkach.
Stacja lutownicza — najbardziej skomplikowany rodzaj urządzeń. Dzięki zastosowaniu sporej ilości elektroniki, umożliwia ona dowolną regulację temperatury. Stacje lutownicze używa się zazwyczaj do lutowania układów elektronicznych. Dzieje się tak, gdyż ich kolba jest lekka i umożliwia precyzyjne manewrowanie.
Na co zwrócić uwagę, wybierając lutownicę?
Jeśli poszukujesz swojej pierwszej lutownicy, przede wszystkim zwróć uwagę na to, do czego będziesz jej potrzebował. Dla elektryków poleca się stosowania urządzenia grzałkowego. Stacja lutownicza będzie oznaczać największe wydatki, ale jest to najbardziej profesjonalne urządzenie, zalecane zwłaszcza do wykorzystywania zawodowego(prac na budowach, warsztatach profesjonalnych). Jeśli potrzebujesz urządzenia do lutowania SMD postaraj się o taką maszynę, która umożliwi ci regulacje temperatury w grocie lutownicy..
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana