Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Montaż systemu alarmowego. Jakich elementów potrzebujesz?

Spis treści
- System alarmowy — jedyne skuteczne zabezpieczenie
- Centrala alarmowa
- Czujniki alarmowe
- Manipulator
- Sygnalizatory
- Moduły komunikacyjne
Planujesz zamontować na swoim terenie system alarmowy? Dobrze trafiłeś. W tym tekście postaramy się przedstawić ci, jakich elementów będziesz do tego potrzebował. Poznasz podstawowe części nowoczesnych systemów zabezpieczeń. Dowiesz się, gdzie je rozmieścić. Wprawdzie montaż niektórych z nich będzie raczej wymagał pomocy specjalistów, ale zyskasz wiedzę potrzebną do dalszego planowania przestrzeni.
System alarmowy — jedyne skuteczne zabezpieczenie
Spośród wszystkich systemów zabezpieczających, jedynie system alarmowy stanowi realne zagrożenie dla włamywaczy. Pancerne drzwi, rolety antywłamaniowe, pancerne szyby — wszystkie te rozwiązania tylko opóźniają potencjalnych złodziei. Głośny sygnał alarmowy skutecznie odstrasza intruzów. Widmo szybkiego przybycia firmy ochroniarskiej i służb porządkowych sprawia, że nieproszeni goście muszą zacząć uciekać.
Jeśli zdecydowałeś się zabezpieczyć teren swojej posesji, domu czy może zakładu pracy, za pomocą systemu alarmowego, przeczytaj ten tekst. Dowiesz się z niego, jakie elementy będą potrzebne, by rozpocząć montaż zabezpieczeń. Oto podstawowe części systemu alarmowego.
Centrala alarmowa
Centrala alarmowa to najważniejszy element całego systemu alarmowego. To w tym miejscu analizowane są dane pochodzące z czujników. Jej rolą jest analizowanie danych płynących do niej z czujek alarmowych. Na ich podstawie centrala podejmuje decyzje o rozpoczęciu nadawania sygnałów alarmowych.
Pamiętaj, by umieścić centralę alarmową w najbezpieczniejszym miejscu w budynku. Jest to mózg całego sytemu, więc dostęp do niego powinien być maksymalnie utrudniony. Centrala alarmowa to również miejsce, gdzie archiwizowane są dane np. z monitoringu. Od jej właściwiej reakcji zależy szybkie reagowanie. W razie niepokojących sygnałów, uruchamia ona procedurę alarmową. Zostaniesz o tym powiadomiony zarówno mailowo, jak i telefonicznie. Co więcej, zawiadamia ona pobliskie służby porządkowe i firmę ochroniarską.
Czujniki alarmowe
Odpowiadają za wykrywanie cudzej aktywności na twoim terenie. Najpopularniejsze z nich to:
-
Czujniki ruchu (PRI)
-
Czujniki kontaktowe
-
Czujniki zbicia szyby
-
Czujniki dymu i temperatury
Odpowiednia praca czujników alarmowych zależy od ich właściwego rozmieszczenia. Jeśli nie jesteś pewien, w jakich miejscach chcesz rozplanować czujki, zdaj się na opinię fachowców. To naprawdę odpowiedzialna decyzja. Standardowo powinno się je umiejscowić obok drzwi i szyb.
Manipulator
Strażnik systemu alarmowego i nasza prawa ręka. Za pomocą manipulatorów uzbrajamy i dezaktywujemy system. Dziś możliwe jest zarządzanie zabezpieczeniami z poziomu aplikacji w telefonie. Po zainstalowaniu manipulatora, otrzymujemy pełen wgląd w działanie systemu alarmowego.
Sygnalizatory
W razie uruchomiania się systemu alarmowego najczęściej rozlega się sygnał dźwiękowy. Za jego emisję odpowiadają sygnalizatory. Można podzielić je na zewnętrzne i wewnętrzne. Ich rolą jest również wysłanie informacji o próbie włamania do ciebie oraz odpowiednich służb.
Moduły komunikacyjne
Moduły komunikacyjne umożliwiają wysyłanie raportów o pracy systemu alarmowego. Dzięki nim zdalnie możemy upewnić się, że wszystko działa prawidłowo. Najczęściej spotykanymi modelami komunikacyjnymi są te łączące się za pomocą sieci GSM oraz TCP/IP. Powinny zostać umieszczony w równie bezpiecznym miejscu, co centrala alarmowa. W ten sposób zadbasz o odpowiednią komunikację z systemem alarmowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana