Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Montaż telewizji przemysłowej. Na co zwrócić uwagę

Spis treści
- Czym jest telewizja przemysłowa?
- Z czego składa się system telewizji przemysłowej?
- Jaką telewizję przemysłową wybrać?
Telewizja przemysłowa staje się standardem, z zastosowaniem którego spotkać można się w tej chwili w większości miejsc publicznych. CCTV otacza nas praktycznie na każdym kroku. Oczywiście, systemu rejestracji różnią się od siebie stopniem złożoności, lecz idea ich działania wszędzie pozostaje taka sama. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co powinieneś wiedzieć przed montażem telewizji przemysłowej. Dowiedz się, z jakich elementów się ona składa oraz do czego służą poszczególne podzespoły.
Czym jest telewizja przemysłowa?
Telewizja przemysłowa, określana również mianem CCTV (od ang. Close Circuit TeleVision), oznacza system monitoringu, w ramach którego kamery podłączone na danym obiekcie przesyłają obraz do centrum odbiorczego. W ten sposób możliwa jest obserwacja na żywo kilku miejsc w tym samym czasie. Obecnie telewizja przemysłowa stosowana jest na szeroką skalę zarówno w budynkach użyteczności publicznej jak i prywatnych nieruchomościach.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo wykonać instalacje telewizji przemysłowej?
Głównym celem działania CCTV jest kontrola w czasie rzeczywistym wydarzeń mających miejsce na terenie danego obiektu lub miejsca. Obraz zbierany przez kamery telewizji przemysłowej służyć może jako dowód w sprawach sądowych. Dzięki możliwości sprawowania pieczy nad kilkoma miejscami jednocześnie, wzrasta bezpieczeństwo oraz możliwości działania post factum w przypadku nieprzyjemnych zajść. System telewizji przemysłowej może zbierać nie tylko dane pochodzące z kamer. Współcześnie w skład bardziej skomplikowanych układów wchodzą również zaawansowane czujniki zdolne do detekcji np. dymu, ruchu czy dźwięku wybijanej szyby.
Z czego składa się system telewizji przemysłowej?
Jeśli zdecydowałeś się na zakup telewizji przemysłowej ważne byś odpowiednio zaplanował rozłożenie jej konkretnych podzespołów. Myśląc o montażu dokładnie wybierz miejsce, w którym zainstalujesz:
-
Kamery przemysłowe i obiektywy do nich
-
Zestawy przewodowe lub bezprzewodowe do transmisji danych audio i wideo
-
Zasilacze i kable zasilające
-
Rejestrator
-
Monitory
-
Router do połączenia z Internetem (opcjonalnie)
Jaką telewizję przemysłową wybrać?
Rynek CCTV nie należy do najbogatszego. W praktyce wybór sprowadza się do jednego z dwóch najpopularniejszych rodzajów telewizji przemysłowej. Twój wybór powinien być wypadkową budżetu i zapotrzebowań.
Systemy telewizji przemysłowej dzielimy na:
-
Telewizję przemysłową IP - najstarsze rozwiązanie przeznaczone do wykorzystania komercyjnego. Pozwala on na transmisję obrazu w wysokiej rozdzielczości. Kamery wysyłają informację do centrali odbiorczej za pośrednictwem otoczenia sieciowego. Jego głównym mankamentem są opóźnienia w przesyłaniu.
-
Telewizję przemysłową AHD - nowsze rozwiązanie, również umożliwiające wysłanie sygnału w wysokiej rozdzielczości. Największą przewagą tego typu systemu jest standard kodowania. Gdy sygnał dochodzi do centrali odbiorczej nie musi być ponownie konwertowany.
Dziś telewizja przemysłowa oparta o systemy IP odchodzi powoli do lamusa. Zaleca się stosowanie sytemu AHD. Są one szybsze w działaniu i nie mają opóźnień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana