Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najczęściej wykorzystywane rodzaje kabli teleinformatycznych
Instalacje teleinformatyczne to różnego rodzaju niskonapięciowe sieci przeznaczone do przesyłania danych. Zaliczają się do nich przede wszystkim sieci telefoniczne i komputerowe, ale również instalacje domofonowe czy interkomowe. W tego typu instalacjach wykorzystuje się różne rodzaje kabli teleinformatycznych. Które z nich są stosowane najczęściej?
Skrętka
Do budowy sieci teleinformatycznych powszechnie wykorzystuje się skrętkę. Jest ona zbudowana z jednej lub większej liczby par miedzianych przewodów skręconych ze sobą – w przypadku skrętki komputerowej jest to osiem przewodów skręconych w cztery pary. Skręcenie pozwala ograniczyć wpływ zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, czyli przesłuchów. Z zastosowaniem skrętki można przesyłać dane zarówno w postaci analogowej, jak i cyfrowej. Najczęściej używa się jej w sieciach Ethernet.
Istnieje wiele rodzajów skrętki. Szeroki ich wybór oferuje na przykład firma S-Cabling. W miejscach szczególnie narażonych na wpływ zakłóceń elektromagnetycznych stosuje się skrętkę ekranowaną. Ekranowanie przyjmuje postać folii lub siatki. Może dotyczyć zarówno całości kabla, jak i poszczególnych par przewodów. Najczęściej spotykana jest jednak skrętka nieekranowana, w której nie zastosowano ekranowania ani dla całego kabla, ani dla poszczególnych par przewodów. Skrętki występują w różnych kategoriach (klasach), które różnią się między sobą parametrami.
Kable światłowodowe
Coraz częściej do budowy sieci teleinformatycznych stosuje się kable światłowodowe. Wykonywane są one z włókna szklanego i tworzyw sztucznych. Umożliwiają przesyłanie danych z wykorzystaniem fali świetlnej, której źródłem może być laser półprzewodnikowy lub dioda LED. Dzięki temu kable światłowodowe pozwalają na transmisję danych z prędkością kilku Tb/s (jeśli medium transmisyjnym jest powietrze – nawet kilkudziesięciu Tb/s). Przesyłany sygnał jest odporny na zakłócenia zewnętrzne.
Kable światłowodowe, podobnie jak skrętka, występują w kilku wersjach. Do przesyłania danych na duże odległości stosowane są światłowody jednomodowe. Transmitowany jest nimi tylko jeden mod światła o określonej długości fali, co pozwala uniknąć zakłóceń. Do transmisji informacji na mniejsze odległości używa się światłowodów wielomodowych. Ze względu na propagowanie wielu modów światła ich maksymalny zasięg przesyłu danych jest znacznie ograniczony.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana