Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Panele słoneczne. Jak działa własna produkcja prądu?
Fotowoltaika to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin energetyki. Każdego dnia dziesiątki Polaków decydują się rozpocząć swoją przygodę z panelami słonecznymi. Dla wielu propozycja produkcji własnej energii wydaje się być niezwykle obiecująca. Dziś postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się rosnącemu rynkowi fotowoltaicznemu. Dzięki lekturze tego tekstu dowiesz się, jak działają i ile kosztują panele słoneczne.
Panele słoneczne. Ostatni krzyk mody
Naprawdę ciężko interesować się budownictwem w pierwszej połowie XXI wieku i nie słyszeć o panelach słonecznych. Fotowoltaika, na fali popularności odnawialnych źródeł energii, zyskała w ostatnich latach spory rozgłos. Dzieje się tak za sprawą rosnących dotacji, na tę gałąź przemysłu energetycznego oraz zwiększającej się świadomości konsumenckiej. Coraz więcej Polaków chce móc poszczycić się jak najbardziej ekologicznym domem.
Przeczytaj również: Czy fotowoltaika jest przyszłością energetyki?
Głównym założeniem fotowoltaiki jest oszczędność dzięki obniżeniu wydatków na rachunki za prąd. Nie jest to mechanizm służący bezpośrednio zarabianiu pieniędzy. Spore zainteresowanie panelami słonecznymi wynika w dużej mierze z faktu, że pozwalają one skutecznie zmniejszyć koszty stałe życia. Jeśli dodamy, że ten rodzaj wydatków czeka każdego z nas, gdyż z energii elektrycznej korzystamy bez wyjątku, otrzymamy pełen obraz ostatniej mody.
Jak działają panele słoneczne?
Fotowoltaika to proces produkcji energii elektrycznej z niewyczerpywalnego źródła, jakim jest promieniowanie słoneczne. Przebiega on etapami. Do pierwszych reakcji zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych, które są podstawowym elementem każdej instalacji. To w nich dochodzi do zjawiska fotowoltaicznego, polegającego na zamianie energii ze słońca w prąd stały. Dzięki zastosowaniu krzemu w wyniku działania temperatury lub promieniowania słonecznego wytwarza się energia, która następnie przewodzona jest z paneli słonecznych do falownika. Tam jest ona przetwarzana na prąd zmienny, którego parametry muszą być zgodne z tym, jaki płynie w naszych gniazdkach.
Według polskiego prawa nie możemy przechowywać nadwyżek energii. Jesteśmy zmuszeni oddać je z powrotem do sieci, z której zasobów korzystać będziemy, jeśli panele słoneczne nie wyprodukują wystarczająco dużo prądu, by zaspokoić nasze potrzeby. Zgodnie z aktualnymi przepisami możliwe jest przesłanie, a następnie odebranie do 80% oddanej energii.
Panele słoneczne - cena
Na ten moment słońce stanowi 3 co do wielkości źródło energii na świecie. Jeśli myślisz na zarabianiu na panelach słonecznych, powinieneś zainwestować w profesjonalną farmę fotowoltaiczną. Domowe czy firmowe instalacje nie są w stanie w pełni zaspokoić potrzeb energetycznych, a jedynie wspomóc państwo w dostawach. Zapewne wielu z was w tym momencie zaczyna zadawać sobie pytanie, ile kosztują panele słoneczne?
Średnia cena instalacji paneli słonecznych waha się między 15 a 25 tys. zł. Jest ona uzależniona od rodzaju, rozmiaru instalacji oraz kwoty dofinansowania, jakie uda się uzyskać. Jeśli w praktyce spotkasz się z cenami niższymi niż te, uważaj. Wraz ze wzrostem popularności paneli słonecznych na rynku pojawiło się wiele firm oferujących usługi niskiej jakości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana