Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Instalacja fotowoltaiczna może być wyposażone w falownik sieciowy lub wyspowy. Podstawowa różnica polega na możliwości podpięcia do ogólnej sieci energetycznej, co jest wykonalne przy instalacjach typu on-grid. Rzadziej wybierany jest system off-grid, który polega na magazynowaniu wytworzonej energii, co jest doskonałym rozwiązaniem w miejscach, gdzie występują częste przerwy w dostawie prądu.
Czym różni się system on-grid od instalacji off-grid?
Systemy on-grid to instalacje sieciowe, które nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej przekazują do zakładu energetycznego i tam je magazynują. Zgromadzona energia może być wykorzystana w okresach, w których występuje mniejsze nasłonecznienie, a więc wtedy kiedy panele PV nie generują dużych uzysków. Instalacje sieciowe umożliwiają także sprzedaż nadwyżek energii do zakładu energetycznego, dlatego są częściej wykorzystywane na fermach fotowoltaicznych. W przypadku awarii sieci elektrycznej falownik sieciowy odłącza moduły, a więc użytkownik takiej instalacji uzależniony jest od dostaw prądu.
Przeczytaj również: Czy montaż fotowoltaiki nadal się opłaca?
Instalacje wyspowe typu off-grid nie są podłączane do sieci energetycznej. Wyprodukowany prąd magazynowany jest w akumulatorach, których prace nadzorują regulatory ładowania. Zaletą instalacji off-grid jest możliwość uniezależnienia się od przerw w dostawie prądu. Falownik wyspowy dostarcza energię elektryczną z takim samym napięciem jak w sieci publicznej.
Przeczytaj również: Jak montuje się panele fotowoltaiczne na dachu?
Instalacja wyspowa czy sieciowa? Co wybrać?
Montażem instalacji fotowoltaicznych się firma elektryczna VOLTAR z Olecka. W miejscach, gdzie nie ma problemów z dostępem do sieci energetycznej i nie występują częste przerwy w dostawie prądu, przeważnie wybierane są systemy on-grid. Instalacje sieciowe są tańsze i prostsze w budowie od systemów off-grid.
Decydując się na instalację wyspową, trzeba się liczyć z wyższym kosztem inwestycji, co wynika z konieczności zastosowania dodatkowych urządzeń, czyli akumulatorów energii. Niemniej jest to doskonałe rozwiązanie do domków letniskowych i budynków podłączonych do sieci w sposób okresowy. Systemy off-grid często wybierane są w miejscach, gdzie występują długie przerwy w dostawie prądu lub w obszarach nieobjętych infrastrukturą elektryczną. Dzięki zastosowaniu falowników wyspowych fotowoltaika w Olecku pozwala całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostaw prądu. Ważny jest jednak dobór odpowiedniej pojemności akumulatorów i mocy instalacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana