Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Układanie linii kablowych krok po kroku
Do przesyłania prądu do gospodarstw domowych oraz obiektów użyteczności publicznej służą przede wszystkim linie napowietrzne. W przypadku gęsto zabudowanych obszarów zazwyczaj nie są one w stanie zaspokoić zapotrzebowania wszystkich użytkowników na energię elektryczną. W takiej sytuacji wykorzystuje się zazwyczaj odpowiednio dobrane linie kablowe. Warto poznać więcej informacji na temat ich zastosowania oraz zasad układania.
Czym są linie kablowe?
Linie kablowe to specjalne przewody służące do przesyłu prądu. Zazwyczaj układa się je pod ziemią, jakkolwiek istnieje także możliwość ich rozłożenia np. w rurach, w kanałach kablowych albo na ścianach. Rozkłada się je na konkretnej trasie, przy czym stanowią one połączenie zacisków rozmaitych urządzeń elektrycznych. Linie kablowe zazwyczaj składają się z osprzętu kablowego oraz scalonych ze sobą równolegle przewodów jednożyłowych bądź wielożyłowych. Wysokiej jakości kable wyposażone są zazwyczaj w warstwę izolacyjną, a niekiedy także w powłokę ochronną i pancerz skutecznie zabezpieczające linie przed zniszczeniem i uszkodzeniami mechanicznymi.
Linie kablowe mają kilka zalet. Przede wszystkim artykuły te montuje się albo pod ziemią, albo wewnątrz ścian. Dzięki temu, że są one niewidoczne, nie wpływają w żaden sposób na estetykę krajobrazu. Ponadto są one odporne na zwarcia oraz negatywne oddziaływanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. W ich przypadku istnieje także znacznie mniejsze zagrożenie porażeniowe niż ma to miejsce w przypadku linii napowietrznych.
Jak układa się linie kablowe?
Do montażu linii kablowych w wyznaczonym miejscu najczęściej wykorzystuje się właściwie dobrane rolki oraz wciągarki. Są to przyrządy obsługiwane ręcznie. Stąd też cały proces układania przewodów trwa dosyć długo i wymaga dysponowania odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami technicznymi przez pracowników odpowiedzialnych za realizację prac instalacyjnych. Roboty trzeba wykonywać w oparciu o konkretne przepisy wyszczególnione w normie opublikowanej przez COSiW SEP oraz w instrukcjach obsługi stworzonych przez producentów.
Kable rozkłada się zawsze na dnie wykopu albo na warstwie piasku o grubości co najmniej 10 cm. Następnie zasypuje się je kilkunastocentymetrową warstwą ubitego piasku. Linie kablowe o napięciu znamionowym do 30 kV specjaliści z takich firm, jak EL-KOP, rozmieszczają zawsze w kilku warstwach oddalonych od siebie o co najmniej 15 cm. W przypadku modeli o wyższym napięciu wspomniane odległości powinny wynosić co najmniej 70 cm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana