Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jaki sposób działają kable rozruchowe do akumulatorów?
Każdy samochód do rozruchu silnika potrzebuje energii z akumulatora. Ten jednak może się rozładować i odmówić posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Akumulator samochodowy może rozładować się nie tylko zimą, ale również latem, gdy temperatura sięga powyżej 25 stopni. Możesz jednak odpalić samochód z pomocą kabli rozruchowych. Do tego celu musisz jednak znaleźć drugiego kierowcę ze sprawnym akumulatorem!
Czym są kable rozruchowe i jak działają?
Akumulatory w samochodach wystarczają na kilka lat. Jednak złe używanie pojazdu, mrozy, upały czy duża ilość elektroniki w samochodzie wpływa na szybsze rozładowanie akumulatora. Za pomocą kabli rozruchowych możesz jednak odpalić swój samochód. Kable rozruchowe to nic innego jak zestaw przewodów zakończonych zaciskami, za pomocą których możesz spiąć ze sobą akumulatory. Używa się ich rzadko, ale warto mieć je zawsze przy sobie, gdyż dzięki nim oszczędzisz dużo czasu i nerwów.
Kabli rozruchowych używa się przy rozładowaniu akumulatora samochodowego. Pozwalają one na dostarczenie rozrusznikowi prądu z baterii drugiego kierowcy. Warto wiedzieć, że im grubszy jest przewód, tym większe maksymalne natężenie prądu, które będzie w stanie przewodzić. Warto też zakupić dłuższe przewody, które zapewnią większą wygodę użytkowania. Te tańsze często są zbyt krótkie i nie sięgają nawet drugiego samochodu.
Jak prawidłowo podłączyć kable rozruchowe?
Kable należy dopasować do wartości natężenia prądu rozruchowego. Duże znaczenie ma kolejność podłączania klem. Zawsze należy zacząć od plusa (samochód ze sprawnym akumulatorem). Do tego celu wykorzystaj czerwony kabel. Drugi koniec czerwonego kabla podłącz do plusa w swoim samochodzie z rozładowanym akumulatorem – zauważa pracownik z firmy Bat Profi, która jest dystrybutorem akumulatorów na Śląsku.
Następnie użyj czarnego kabla i podłącz klemę do minusa sprawnego akumulatora. Drugi koniec podłącz do masy, czyli uziemienia, np. do głowicy cylindrów lub krawędzi blachy w komorze silnika. Nigdy nie podłączaj go do minusa w rozładowanej baterii! Nie możesz też pomylić plusa z minusem, bo skończy się to awarią.
Jeśli wszystko jest podłączone, odpal samochód. Pamiętaj, aby nie kręcić rozrusznikiem zbyt długo, a pomiędzy rozruchami robić kilka minut przerwy. Gdy silnik zacznie pracować, wystarczy odłączyć kable. Bardzo ważne, aby zrobić to w odwrotnej kolejności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana