Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
W jakich pomieszczeniach powinny być zamontowane czujniki czadu?
Czujniki czadu i gazu wykrywają tlenek węgla i ulatniający się gaz ziemny, dlatego najlepiej je montować w pobliżu takich urządzeń jak piece i piecyki grzewcze oraz kuchenki gazowe. Tlenek węgla jest bezwonnym gazem o silnym działaniu toksycznym, a zatrucie może skutkować nawet śmiercią. Ponieważ tlenek węgla jest gazem lżejszym od powietrza, to bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym domu.
Gdzie najlepiej zamontować czujniki czadu i gazu?
Czujnik czadu powinien znajdować się w pomieszczeniach, w których pracują urządzenia grzewcze oraz w pomieszczeniach słabo wentylowanych. Jak wspomniano wcześniej, czad jest lżejszy od powietrza, a więc czujnika nie należy umieszczać zbyt nisko. Najlepiej, jeśli będzie to wysokość co około 1,5 m, przy czym odległość od urządzenia grzewczego nie powinna przekraczać 6 m. Ponieważ świeże powietrze może zakłócać prawidłowy odczyt stężenia tlenku węgla, to czujnik warto zamontować powyżej framug drzwi i okien.
Na jakiej wysokości powinny znajdować się czujniki gazu?
Wysokość ma znaczenie także w przypadku detektorów gazu. Metan jest lekkim gazem, a więc najlepsze miejsce na czujniki czadu i gazu to przestrzeń pod sufitem. Czujnik powinien znajdować się w odległości 30 cm od sufitu i 6 m od urządzenia. Czujek nie należy montować w tzw. martwych strefach, czyli na przykład w rogach pomieszczeń, gdzie cyrkulacja powietrza jest minimalna. Detektor nie może być niczym przysłonięty.
W przypadku korzystania z urządzeń na gaz LPG czujnik powinien znajdować się jak najbliżej podłogi – propan-butan to ciężki gaz, który ulatniając się, opada na podłoże. Detektor należy zatem umieścić 30 cm od podłogi i maksymalnie 6 m od potencjalnego źródła wycieku.
Jak działają detektory gazu i czadu?
Najlepiej wybierać czujniki zgodne z obowiązującymi normami, których dokładność działania potwierdzają europejskie certyfikaty. Takie modele dostarcza ISKRA — systemy ppoż. Czujniki tlenku węgla i gazu to urządzenia, które na bieżąco monitorują stężenie określonych substancji w powietrzu. Najważniejszym elementem detektora jest sensor, który reaguje z tlenkiem węgla lub gazem. Zachodzące reakcje analizowane są przez mikroprocesory a w razie wykrycia zagrożenia, sygnał przetwarzany jest na dźwięk alarmowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana