Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Wymieniasz instalację elektryczną w domu? Sprawdź jak zarobić na starych kablach
Czy wiesz, że ponad 50% miedzi produkowanej w Unii Europejskiej pochodzi z recyklingu, a strategia największych producentów nastawiona jest nie na przetwarzane rud miedzi, a głównie na recykling złomów tego cennego surowca? Stąd właśnie wynika duże zapotrzebowanie na miedziane surowce wtórne. Dowiedz się, co zrobić, gdy będziesz wymieniał instalację elektryczną w domu i czy można zarobić na starych kablach!
Ekonomiczne znaczenie recyklingu miedzi
Miedź jest cennym surowcem wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu, głównie w motoryzacji i budownictwie, przy produkcji kabli i przewodów elektrycznych oraz urządzeń automatyki przemysłowej. Jak się okazuje, produkcja miedzi z recyklingu jest ekonomicznie uzasadniona. Recykling miedzi jest bowiem zdecydowanie tańszy niż jej wydobycie, a zużycie energii przy odzyskiwaniu tego surowca wtórnego jest nawet o 85% mniejsze niż podczas pierwotnej produkcji. Niższa jest też w związku z tym emisja CO2, co ogranicza opłaty środowiskowe.
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na wymianę instalacji elektrycznej?
Recykling miedzi a ekologia
Wspomniane ograniczenie emisji CO2 ma również swój wymiar ekologiczny. Mniejszy ślad węglowy przy recyklingu jest wartością nie do przeceniania, a zwłaszcza dla zahamowania efektu cieplarnianego, który jest przyczyną drastycznych zmian klimatycznych. Recykling złomu metali żelaznych i kolorowych jest też przejawem dbałości o kurczące się zasoby naturalne Ziemi. Skup kabli miedzianych i innych surowców wtórnych przyczynia się do ochrony środowiska poprzez eliminowanie z otoczenia człowieka zalegających odpadów i porzuconych sprzętów, pojazdów, maszyn itp.
Co zrobić ze zużytymi kablami elektrycznymi?
Kable i przewody elektryczne najczęściej zbudowane są z wiązek miedzianych, a więc, jak już wspomnieliśmy, z metalu cennego dla przemysłu. Zawartość miedzi w zużytych przewodach jest na tyle wysoka, że odzyskiwanie jej jest bardzo opłacalne. Dlatego wszystkie firmy zajmujące się recyklingiem zainteresowane są zakupem tego wartościowego surowca i oferują atrakcyjne ceny skupu. Jedną z nich jest warszawski skup złomu elektronicznego Ago Recykling, który zajmuje się skupem złomu komputerowego i elektronicznego oraz kabli miedzianych. Kable miedziane po wstępnej segregacji i zdjęciu izolacji poddawane są obróbce mechanicznej i w postaci granulatu trafiają do przetopienia w hutach, a następnie do ponownego wykorzystania w wielu procesach produkcyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana