Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Z jakich elementów składa się instalacja alarmowa?
Ryzyko włamania i dokonania przez przestępców kradzieży można znacznie obniżyć, stosując odpowiednie zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne. Poza właściwie dobranymi oknami i drzwiami antywłamaniowymi warto zadbać również o zamontowanie w budynku skutecznie działającej instalacji alarmowej. Powinna ona nie tylko być dobrze zaprojektowana i profesjonalnie wykonana, ale też musi składać się ze starannie dobranych komponentów.
Co wchodzi w skład systemu alarmowego?
Najlepszym sposobem na zminimalizowanie niebezpieczeństwa wtargnięcia do budynku osób nieuprawnionych lub dokonania włamania i kradzież będzie prawidłowo przygotowana i zamontowana instalacja alarmowa. W Gdańsku projektowaniem systemów tego rodzaju i ich zakładaniem zajmuje się firma LINK Marcin Jurak. Wśród niezbędnych komponentów znajdują się najlepiej widoczne aktywowane w razie potrzeby urządzenia sygnalizacyjne akustyczne służące do emitowania dźwięków o odpowiednim natężeniu oraz optyczne, które informują o próbie sforsowania zabezpieczeń i mogą spłoszyć przestępców. Do wykrywania obecności intruzów używane są czujki różnego rodzaju. Popularne są urządzenia działające w paśmie promieniowania podczerwonego, rejestrujące obecność przedmiotów o wyższej temperaturze oraz mikrofalowego. W tym przypadku czujka emituje fale elektromagnetyczne i sprawdza, czy nie odbijają się one od poruszających się w nadzorowanej strefie obiektów. Często stosuje się czujki dualne, które łączą obie te możliwości. W oknach i przy drzwiach zakłada się kontaktrony magnetyczne, a nierzadko również czujniki wstrząsów, które mogą zareagować na próbę wybicia okna. Wykorzystuje się też czujki reagujące na nacisk oraz bariery podczerwieni. Do zbierania informacji z czujek i aktywowania sygnalizatorów niezbędna będzie centralka alarmu. Może ona również wysyłać powiadomienia drogą radiową, kablową lub przez internet albo sieć GSM. Do obsługi całości służą manipulatory np. z klawiaturą numeryczną lub sczytujące karty chipowe.
Przeczytaj również: Gdzie warto zamontować alarmy?
Co jest ważne przy instalowaniu alarmu?
Skuteczne działanie systemu alarmowego zależy w dużej mierze od jego prawidłowego zaprojektowania i montażu. Liczy się m.in. dobór rodzaju czujek i lokalizacja, a także ustawienie poziomu czułości czy nadzorowanego obszaru. Ważne okaże się zadbanie o sprawne zasilanie w tym awaryjne oraz określenie optymalnego sposobu powiadamiania o zagrożeniu. Nie można też zapomnieć o prawidłowym zlokalizowaniu centralki alarmowej oraz manipulatorów. LINK Marcin Jurak z Trójmiasta specjalizuje się w montażu alarmów, a także świadczy usługi elektryczne.
Przeczytaj również: Instalacja alarmowa w firmie a koszty ubezpieczenia budynku
Przeczytaj również: Jak prawidłowo wykonać instalacje telewizji przemysłowej?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana